Jak wybrać najlepszą markizę do swojego domu?

Oto 7 czynników powodujących największe niezdecydowanie przy zakupie markizy

Przy zakupie markizy bardzo często odczuwasz brak pewnej, sprecyzowanej decyzji co do zakupu najlepszego rozwiązania systemu zacienienia tarasu? Jeżeli tak, to mamy dla Ciebie pewnego rodzaju przewodnik pomagający dokonać optymalnego wyboru, skrojonej na miarę markizy dla Twojego domu. Postaramy się wziąć pod uwagę wiele czynników i opcji. Dzięki którym podejmiesz decyzję, o optymalnym rozwiązaniu, dla dodatkowej przestrzeni służącej do relaksu, spotkań towarzyskich i spędzania wolnego czasu na łonie natury.

1. Lokalizacja twojego tarasu, a wygląd i żywotność poszycia markizowego.

Taras i jego lokalizacja odgrywa duże znaczenie przy chęci jego zacienienia. Chociaż może to wydawać się dla jednych proste, dla innych sprawia duży problem – jak klimat, w którym mieszkasz i kierunek Twojej nieruchomości, są często pomijane przez nas – ale mogą mieć duży wpływ na wybór produktu. Najczęściej montujemy markizy na południowej części budynku, południowo – zachodniej oraz południowo – wschodniej. Na północnej elewacji bardzo rzadko. Północna strona elewacji budynku charakteryzuje się małą ilością słońca i stosunkowo niesprzyjającymi warunkami dla markizy. Markiza zamontowana na północnej ścianie szybko straci na walorach estetycznych i porośnie zielonym osadem. W pozostałych lokalizacjach markiza jest poddawana podobnym warunkom, ale zasadniczo na południowo zachodniej i południowo wschodniej elewacji markiza będzie najkorzystniej się prezentować z biegiem lat. Na południowej elewacji jest poddawana najdłużej promieniom słonecznym co sprawia szybszą utratę kolorów poszycia.

Jeżeli chcesz użytkować markizę całodniowo to warto rozważyć wybór szerszej markizy od wstępnie planowanej w celu zminimalizowania wpadającego światła z boku markizy ( tzw. trójkąta braku cienia markizowego).
Dzięki wymianie spostrzeżeń między nami i naszymi klientami postaramy się wyjaśnić najczęściej zadawane pytanie na temat żywotności tkaniny :-). Na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale dzięki naszym wspólnym doświadczeniom mamy nadzieję, ze klient sam poprzez weryfikacje różnych czynników i ocenie realnego czasu korzystania z markizy będzie mógł ocenić żywotność poszycia markizowego. Proszę pamiętać również i o tym, że każdy ma nieco odmienne poczucie estetyki.

Ilość dni korzystania z markizy w roku – 20? 40? 150? Dużo, czy mało?

Proszę wziąć pod uwagę to, że letnie weekendowe ładne dni często spędzają Państwo poza domem i dodajmy do tego czas spędzany na urlopach.
Według badań producenta 28–35 dni. Tyle wynosi średnio ilość dni korzystania z markizy w ciągu roku. I przy tych założeniach określa się atrakcyjność akrylowej tkaniny markizowej na 10 – 12 lat. Ale każdy z wymienionych poniżej czynników powoduje zmniejszenie jej atrakcyjności o 2 lata. Są to między innymi:

  • poddawanie markizy na działanie opadów atmosferycznych (wykruszanie i zmywanie impregnatu),
  • drzewostan pylący kleistymi pyłkami,
  • droga szybkiego ruch w pobliżu montażu markizy,
  • budowa lub nieutwardzona droga powodująca duże zapylenie,
  • montaż markizy na północnej elewacji budynku.

Zamoczenie markizy i zwinięcie jej mokrej wpływa od razu w znacznym stopniu destrukcyjnie na jej tkaninę.

2. Twój osobisty styl

Wybierając markizę zewnętrzną, rozważ projekt architektoniczny i styl swojego domu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych stylów markiz, tkanin i kolorów poszycia pasujących do ogólnego wyglądu Twojego domu, możesz znaleźć markizę zewnętrzną, która rozszerzy i dopełni wygląd Twojego wnętrza.

Czy masz bardziej tradycyjny styl? A może wolisz bardziej elegancki, czysty i nowoczesny design? Niektóre konstrukcje markiz będą wyglądać najlepiej w przypadku konkretnych projektów architektonicznych domów. Czy chcesz, aby twoja markiza służyła jako punkt centralny, czy też łączyła się z resztą elewacji domu? Są to wszystkie pytania do rozważenia przy podejmowaniu decyzji.

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu wieczorem, poszukaj modeli, których konstrukcja z łatwością pomieści promienniki ciepła i systemy oświetlenia elektrycznego oraz umożliwi jej komfortową obsługę poprzez sterowanie pilotem i zabezpieczenie przed nadmiernym wiatrem za pomocą czujnika wstrząsowego odpowiedzialnego za składanie markizy przy zbyt silnym wietrze.

3. Konstrukcje montażowe

Niektóre markizy można przymocować do ściany zewnętrznej pionowej, odsłoniętych krokwi lub sufitu. Większe markizy będą wymagały zamocowania większej ilości uchwytów montażowych, aby utrzymać ciężar i strukturę tkaniny.

Bez względu na to, gdzie zainstalujesz nową markizę, niezależnie od tego, czy jest ona nad oknem, czy przed pokojem, musisz upewnić się, że ściany są wystarczająco solidne (posiadają odpowiednią nośność), aby wytrzymać ich ciężar, oraz że uchwyty można odpowiednio zakotwiczyć, aby utrzymać markizę na miejscu. Należy pamiętać, że po rozciągnięciu markiza może wywierać dodatkowy nacisk i obciążać ścianę. Na markizę działają nie tylko siły statyczne, ale i dynamiczne co zmusza do zastosowania odpowiednich rodzajów mocowań (kotw chemicznych). Ponadto rozważ wysokość ściany i występu: czy jest ona wystarczająco wysoka na markizę? A jak daleko ma rozciągać się od ściany?

4. Funkcje markizy

Wybór markizy jest również bardzo ważnym punktem do rozważenia. Szukasz markizy tarasowej, balkonowej lub poręczowej? Każda z nich ma swoje zalety, ale markizy tarasowe składane elektrycznie pozostają najpopularniejsze wśród właścicieli domów i są szczególnie wygodne w przypadku patio lub pokładu. Dzięki swojej wszechstronności pozwalają regulować ilość cienia lub światła słonecznego za pomocą zautomatyzowanych elementów sterujących do których jest potrzebny przewód zasilający. Przewód zasilający należy uwzględnić z architektem podczas budowy budynku. Dzięki temu uniknie się dodatkowych zniszczeń struktur elewacji lub korytek elektroinstalacyjnych montowanych na elewacji.

Struktura markizy – konstrukcja

Najczęściej stosowanym materiałem jest aluminium. Trwały i odporny na warunki pogodowe, może pozostać na miejscu w miesiącach zimowych.

Oferowane przez nas markizy mają belki nośne wykonane z tzw. ciągnionego aluminium które wewnątrz jest dodatkowo wzmacniane. Dzięki temu rozwiązaniu belka nie rdzewieje jak w innych markizach i wpływa to na znaczne wydłużenie żywotności konstrukcji.

Struktura markizy – tkanina (poszycie)

Inne cechy, które należy wziąć pod uwagę, to materiał markizy; tkaniny akrylowe, farbowane strukturalnie (przędza w środku jest w kolorze, a nie tylko po zewnętrznym obwodzie nici). Farbowane strukturalnie, to tak jak marchewka ma kolor w środku i na zewnątrz taki sam. Ważny czynnikiem jest również impregnacja tkanin akrylowych. Stosowane tkaniny akrylowe pokrywane są impregnatami na bazie teflonu i żywic.

5. Rozmiar twojego tarasu

Jeśli masz małe patio lub taras, weź pod uwagę dostępną przestrzeń i meble ogrodowe, które chcesz schronić. Jeśli chcesz stworzyć scenerię na świeżym powietrzu bez gromadzenia przestrzeni na zewnątrz, zawieszana markiza to świetna opcja. Mocowanie można zamontować na ścianie, suficie lub do krokwi za pomocą uchwytów ściennych, sufitowych lub krokwiowych, aby mocno przymocować konstrukcję.

Jeśli masz duży taras to wiedz o tym, że maksymalna szerokość oferowanych markiz wynosi 7 metrów a ich wysięg maksymalny to 3,6 metra. Większe podwórka i pokłady zapewniają większą swobodę i umożliwiają połączenie kilku markiz na całym tarasie. Pamiętać należy jednak i o tym, że szczelina po miedzy poszyciami wynosi do 15 cm.

6. Prywatność i dostosowanie

Niektóre osoby korzystają z zasłon, paneli bocznych lub czołowych, które zwiększają prywatność, intymność. Ma to wpływ na zmianę i charakter architektoniczny i wygląd markizy. Często nie można przez dodatkowe elementy (panele i osłony) uzyskać większego kątą pochylenia tkaniny co skutkuje mniejszym zacienieniem podłoża pod markizą. I ogólną zmianą w wyglądzie zewnętrznym rzadko branym pod uwagę przy zakupie markiz.

7. Kalkulacja markizy w stosunku do innych osłon

Niektóre mniejsze, bardziej ekonomiczne opcje markiz, takie jak żagle i parasole, świetnie nadają się do użytku sezonowego, nie są zaprojektowane do wytrzymywania silnych opadów deszczu, silnych wiatrów lub śniegu i wymagają demontowania w chłodniejsze miesiące i instalowane ponownie, gdy nadchodzi cieplejsza pogoda.

Jeśli szukasz bezproblemowej, odpornej na warunki pogodowe opcji, która wytrzyma niekorzystne warunki pogodowe przez cały rok, to polecamy pergole całoroczne w wersjach wolnostojących lub przyściennych. Są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem ale i najbardziej obciążającym budżet.

Natomiast jeżeli szukasz produktu, którego nie musisz chować sezonowo, który zwijasz i się o niego nie martwisz a jednocześnie jest zabezpieczony przed warunkami pogodowymi to najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest markiza, mogąca się automatycznie schować pod sztywną aluminiową pokrywą.

Wniosek

Przed zakupem markizy, weź pod uwagę powyższe punkty, aby upewnić się, że otrzymujesz markizę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Ale bez względu na to, którą markizę wybierzesz, możesz być pewny, że przedłużą one i poprawią wrażenia na zewnątrz, przedłużą żywotność przestrzeni na zewnątrz i ochronią Cię przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.